Optimální řešení:
Vzhledem k tomu, že existuje řada dosud nevyjasněných otázek o vlivu dusičnanů na zdraví člověka, je žádoucí snižovat expozici obyvatel dusičnanům z pitné vody na co nejnižší rozumně dosažitelnou úroveň.
Patrně nejrozšířenějším způsobem pro rodinné domy i obce jsou iontoměničové technologie. To jsou filtry, kam se (laicky řečeno) pro správné fungování sype sůl. I tato technologie má ovšem své limity. Ty se obecně začínají projevovat v místech, kde součet hodnoty dusičnanů a chloridů v surové vodě překračuje 100 mg/l.
Pro případy nepříznivých hodnot dusičnanů i chloridů, které brání použití klasických iontoměničů regenerovaných solí a pro náročnější zákazníky na kvalitu vody se nabízí se iontoměničové technologie pracující v režimu, kdy nedochází k navyšování chloridů v pitné vodě. Říká se jim také filtry s dvojím praním. Ty dokáží eliminovat nedostatky reverzních osmóz i omezující limity iontoměničů regenerovaných chloridem sodným. Na rozdíl od reverzní osmózy jsou k vodě šetrné a negativně neovlivňují další parametry. Oproti běžným iontoměničům lépe odstraní dusičnany a příznivě ovlivní i hodnotu chloridů.
Napište nám